Santov (23.2.2019)

Santov.

Výhled na panoráma Beskyd ze Santova.

Horská osada Santov, která se nachází kousek od vrcholu Kyčerka (641 m) patří k obci roztahané po valašských kotárech s názvem Malá Bystřice. V Malé Bystřici mám chalupu, takže jsem na Santově byl už mnohokrát. Je odtud nádherný výhled hlavně na Veřovické vrchy a masiv Radhoště.

Nejsnáze se sem dostanete buď ze západu z návsi Malé Bystřice, nebo ze severu z Valašské Bystřice. V obou případech očekávejte prudké stoupání, jak už to tak na Valašsku chodí.

O Malé Bystřici a okolí budu psát jindy. Teď hlavně o Santovu. Na úvodní fotografii je uprostřed vidět vrchol Kyčerka. Hned pod ním je dřevěná Hospoda Santov postavená ve valašském stylu. Ještě i já si pamatuji, že na jejím místě stával původně klasický socialistický obchod Jednota. Do normalizace fungovala kousek od Jednoty také škola. Budova školy později chátrala, až byla novým majitelem zbourána a nyní na jejím místě stojí dřevěný dům v takovém zvláštním skandinávském stylu, který mezi ostatní chaloupky moc nezapadá.

Vlevo pod lípami je ještě vidět dřevěná valašská zvonička, obnovená po 2. světové válce.

Druhá panoramatická fotografie ukazuje širší pohled na sever. Jsou vidět Veřovické vrchy a masiv Radhoště. Mezi nimi je sedlo Pindula, odkud jsem nedávno začínal výstup na Radhošť.

Od sedla Pindula (552 m) doleva jsou vidět vrcholy: Kyčera (875 m) a Velký Javorník (917 m). Což je nejvyšší vrchol Veřovických vrchů s turistickou chatou a rozhlednou. Další vrcholy jsou: Kamenárka (862 m), Dlouhá (859 m) a Krátká (767 m). Z celých Veřovických vrchů někdo v minulosti udělal továrnu na smrkové dřevo, takže lze nyní pozorovat jejich postupné odlesňování způsobené kůrovcem.

Napravo od Pindule je Radhošť (1129 m) a úplně vpravo Čertův mlýn (1206m), na kterých je ještě vidět sníh.

Santov pohled na Veřovické vrchy.

Napsat komentář