Noční okolí Poruby (22.2.2019)

Pohled na Třebovice.

Co uvidíte, když se rozhlédnete v noci po okolí Ostravy – Poruby.

Poruba byla malá obec na západ od Ostravy. V padesátých letech se soudruzi rozhodli část obce zbořit a místo ní postavit velké sídliště ve stylu socialistického realismu, aby se zde mohli nastěhovat dělníci ze špinavé poddolované Ostravy. Socialistický realismus je takový divný architektonický styl, který se snaží napodobovat architekturu velkých Sovětských měst jako je Moskva nebo Petrohrad. Rozlehlé třídy, věžičky a motivy horníků se sbíječkami působí zvláštně. Ale do padesátých let tohle přibližování se našim bratrům prostě patří. Tak jsem rád, že i tahle architektura se v Porubě a ještě v Havířově zachovala.

V padesátých letech se tedy Poruba, po vystavění sídliště, připojila k Ostravě. S postaveným sídlištěm také rapidně narostl počet obyvatel na cca 70 000. Postupně se zde kromě jiného postavila Fakultní nemocnice a Vysoká škola Báňská – Technická universita Ostrava.

Žil zde skvělý písničkář Jarek Nohavica, který o Porubě vydal album, nebo třeba skladatel Ilja Hurník, kterému se vyplatí zavolat, pokud máte 3 minuty čas (kdo zná Českou sodu, tak to dobře ví).

No a hlavně jsem tady vyrostl i já a pořád se tady často vracím. Nečekejte ale žádnou podrobnou sérii fotografií. Tohle jsou jenom dva pokusy s nočním snímkem s novým objektivem.

Už jsem si celkem vyzkoušel setový objektiv, který jsem dostal k mému fotoaparátu Sony. Co jsem vyfotil můžete vidět v předchozích článcích. Zjistil jsem, že mě focení baví, takže bych chtěl do objektivu něco investovat. Hlavně jsem chtěl něco širšího. Pro Sony A7 těch možností není zas tak hodně, protože fotoaparát neobsahuje optickou stabilizaci. To je sice velké mínus, ale zase je to asi nejmenší full-frame a možná i nejlevnější, jaký byl v té době na trhu.

Takže jsem hledal široký FF objektiv s vestavěnou optickou stabilizací. Jako nejlepší v poměru cena výkon mi přišel Sony FE 16-35mm f/4 ZA OSS Vario-Tessar T*. Tak hurá ho vyzkoušet!

Na následující fotografii je pohled z Porubského sídliště postaveného v šedesátých letech dvacátého století. Pohled směřuje na Pustkovec, což je malá obec vklíněná do Poruby a skoro jí tak rozdělující na dvě části. Pustkovec byl připojen k Ostravě až těsně po revoluci. Kromě asi nejstarší fungující hospody na území Ostravy z 18. století U Zlatého Lva jsou na území Pustkovce téměř výhradně rodinné domy. Takže věžáky, které vidíte v pozadí patří už zase do Poruby:

Pohled na Pustkovec

Na fotografii, kterou jsem použil jako úvodní vlastně taky není moc velká část Poruby. V pozadí vpravo je vidět Kostel Nanebevzetí Panny Marie z 18. století. Kostel stojí v Třebovicích, což je další vesnice, která byla v roce 1990 připojena k Ostravě.

Komíny uprostřed patří tepelné elektrárně Třebovice, která byla postavena již ve 30. letech 20. století a nyní patří francouzské Veolii. Nádrž úplně vlevo patří do komplexu chemických závodů, které zde fungují již téměř sto let. Aktuálně je vlastní čínský BorsodChem MCHZ a vyrábí zde anilin, který se využívá v dalších chemických závodech převážně v zahraničí.

Tak to je zatím vše. Ale určitě v okolí zase něco vyfotím a tentokrát snad bude vidět i víc ze samotné Poruby.

Napsat komentář