Britská čtvrť (12.3.2019)

Okraj Britské čtvrti.

Večerní pohled z Britské čtvrti v Praze.

V předchozích příspěvcích jsem psal, že se často pohybuji v Malé Bystřici a Ostravě – Porubě. Mimochodem Ostrava -Poruba inspirovala i populárního rapera Marpa, který o ní procítěně rapuje ve své písni Zavři hubu:

"... Neberte moje jméno do huby,
dostaneš roundkick, pět žeber v prdeli,
asi tě pošlem do Ostravy Poruby, ..."

Ale to jsem odbočil. 🙂 Tím třetím místem, které mám rád, a kde aktuálně bydlím, je Britská čtvrť. Jedná se o čtvrť, která je součástí developerského projektu české firmy Finep. Ten se začal realizovat v roce 2006 a nese souhrnný název Západní město. Britská čtvrť je spadá pod katastrální území Stodůlky. O Stodůlkách se více rozepíši někdy jindy, ale asi každý, kdo žije v Praze, tak tuhle část města vnímá dost pejorativně, ve smyslu: levné byty a spousta starých šedých paneláků. Ona to tak trochu je pravda, ale minimálně po roce 2000, kdy začala revitalizace Centrálního parku s lesy a jezery, jsou pro mě Stodůlky už celkem pěkná část Prahy. A to nemluvím o blízkém Prokopském údolí a zajištěné dopravě metrem.

Na druhou stranu, pokud např. vyrazíte z moderní Britské čtvrti směrem na východ, tak hned co projdete pod silničním tahem Jeremiášova, tak jako byste se vrátili o 50 let zpět do socialistické normalizace. Šostakovičovo náměstí je taková výkladní skříň odporných komunistických budov. Vše je ještě okořeněno v kapitalismu vynalezenými bezdomovci, kteří zde prožívají svou nikdy nekončící párty s krabičákem a samomluvou. Celé je to korunováno velkým poutačem diskontního prodejce potravin Norma. Zajímalo by mě, jestli je majitelův obchodní záměr něco jako: „U nás je to levné jako za normalizace, kupujte červenou Poezii, podpoříte KSČM.“ 🙂

Ale zpátky k Britské čtvrti, je to úplně jiný svět, kromě moderních bytů je zde i spousta kancelářských budov. Řekl bych, že jednu z hlavních základen tady má třeba Siemens nebo Vodafone. Samozřejmě, že pokud někomu řeknu, že jsem se z centra přestěhoval na Stodůlky, tak se mně hned zeptá: „No a proč ses teda odstěhoval z Prahy?“ 🙂 Ale mně Stodůlky vyhovují, aspoň ta část, ve které bydlím. Metro mám doslova pár kroků. A přitom je Britská čtvrť naprostý okraj Prahy. Doslova. Dál na západ i na jih je už jenom pole a vesnice.

Je to vidět na úvodní fotce, která ukazuje pohled na jih. Vlevo je poslední dům z Britské čtvrti. Světla vzadu jsou Řeporyje, kde mají výborný restaurační pivovar a jako starostu mediálního prostituta Pavla Novotného.

Směrem na východ, pokud překonáte normalizační peklo, je veliký Centrální park a na sever je část Prahy Zličín. Hlavně budovy obchodních center. Deset minut chůze a můžu si dát třeba rychlou večeři v Ikei.

O Britské čtvrti určitě ještě někdy napíšu, ale teď dám ještě jeden typ. Pokud se zde budete pohybovat, tak si kupte ruskou zmrzlinu v takovém oplatkovém jakoby kelímku. Prodávají jí v místních ruských minipotravinách a nedá se to vůbec srovnávat českou verzí ruské zmrzliny, což je většinou spíše obarvená voda. Naopak nekupujte ruský hruškový sirup. Chutná jako zředěné čistidlo na parkety.

Ještě přidám dvě fotky z Britské čtvrti:

Britská čtvrť.

Na další fotce je vidět výrazný kopec napravo, který je poblíž obce Ořech, ale nemá jméno. Od něj nalevo je řeporyjská sýpka a vysoký vysílač vlevo patří řeporyjské rozvodně:

Z Britské čtvrti na jih.

Napsat komentář