Noční Krteň (25.3.2019)

Kostel sv. Jana a Pavla.

Noční výprava do zaniklé vsi Krteň.

Stativ už mám od pořízení fotoaparátu, ale je na makro. Používal jsem ho na digitalizaci starých fotografií. O tom určitě ještě někdy napíšu. Teď je ale nejvyšší čas vyzkoušet stativ v terénu. Je sice malý, takže se k němu musím pořád ohýbat, ale i s makro stativem se dá v pohodě fotit třeba noční obloha. Výhodou malého stativu je samozřejmě skladnost a nenápadnost. Ten, co jsem koupil já (Velbon EX-Macro), byl ale opravdu levný a spíš bych ho nedoporučoval. Hlavně mi nevyhovuje uchycení fotoaparátu, tam je to velmi provizorní. Na digitalizaci v domácích podmínkách ale posloužil dobře.

Takhle vypadá Britská čtvrť z jihu. Kdo jezdí po západní části Pražského okruhu, tak ten pohled zná:

Britská čtvrť.

Pole, na kterém stojím bude nejspíš v budoucnu zastavěno dalším sídlištěm. Ten silně zářící modrý neon je reklama na Finep:

Britská čtvrť z jihu.

Než mě někdo začne obviňovat, že dělám za peníze reklamu BČ, tak ještě jedna zajímavost. BČ patří k nejvýše položeným místům v Praze. 390 m n. m. je jenom o 10 méně než nedaleká nejvyšší „hora“ Prahy Teleček. Jo život není lehký tady v horách v divokém Západním městě. 🙂

Pojďme ale dál směrem na západ ke Krteňi. Poblíž je taková malá alej, která vede tak trochu odnikud nikam. V noci vytváří až hororovou atmosféru:

Britská čtvrť ze západu.

Krteň je ves, která existovala už v raném středověku. Dokládá to pozdně románský Kostel sv. Jana a Pavla ze 13. století. Je dost pravděpodobné, že na tomto místě bylo už pohanské hradiště. Také tudy vedla hlavní cesta z Karlštejna do Prahy. Ves nejspíše zanikla v době po Třicetileté válce, tedy v 17. století. Zbyl jenom kostel a hřbitov. Místo tak aktuálně náleží nedalekým Třebonicím.

Krteň.

Koho by napadlo, že na území Hlavního města Prahy lze najít taková opuštěná místa.

Tady je ještě jedna trochu hororová fotka:

Pán děsu míří do světa lidí.

Napsat komentář