Dnes si z Račího údolí vyšlápneme zpátky na hřeben severních Rychleb. Po cestě navštívíme Čertovy kazatelny, dáme si oběd v bývalé celnici a nakonec se rozhlédneme z Borůvkové hory.

26 Km
Ráno se kousek vracíme k Tančírně. Už je po svatbě. Všechno je až podezřele uklizené. Nikde se neválejí svatebčané ani jsem si nevšiml, že by bylo někde nablito, takže asi nic moc svatba. 🙂

Teď nás čeká výšlap na Čertovy kazatelny. Skalní útvar opravdu připomíná kazatelnu a nejen čert, ale i znavený turista tady může kázat do celého údolí o nesmyslnosti prudkého stoupání nebo o ukopnutém palci v členitém terénu.

Dál už stoupáme hlubokým lesem. Až po osmi kilometrech se objevují louky poblíž vesnice Travná.

Kdysi tady nejspíš byla hospodářství, ale po válce už po nich prakticky nic nezbylo.

Do restaurace Celnice přicházíme akorát na 12 hodinu, takže si v klidu můžeme dát oběd. Jak název napovídá, dřív budova sloužila finanční stráži.

Po obědě už se na trase zvyšuje počet turistů. Míříme na Borůvkovou horu (899 m). Hlavně Poláci mají tuhle část Rychleb celkem v oblibě. Na Borůvkové hoře stojí od roku 2006 pěkná rozhledna.
V 80. letech se tady scházela polská a česká opozice. Účastníci skvěle využili toho, že STB netušila, kde Rychlebské hory vlastně leží. Havel se svojí partou se úspěšně vydávali za turisty, jenom počet vykouřených cigaret a kuřácký kašel mohl působit podezřele. Ale nikdo si toho tehdy nevšiml, tak to pro zúčastněné dopadlo dobře.


Teď už nás čeká jenom klesání po červené. Z lesa vylézáme u Hoštického potoka, dál už je rovina. Kolem se pasou stáda krav.

Ještě máme před sebou 6 kilometrů do „hlavního města Rychleb“ Javorníku. Dominantou Javorníku je zámek Jánský Vrch.
My ale tak tak stíháme poslední vlak do civilizace, takže se na zámek podíváme jindy. No a to je vlastně všechno. Rychleby jsou krásný i když opuštěný kus ČR. A jestli se chcete dozvědět trochu víc, tak doporučuji knihy Zmizelé Jesenicko.