Řeka Morava – 2. den: Modrá (1.7.2019)

Restaurace Skanzen Modrá.

Z Kroměříže do Otrokovic se vykoupat a navštívit Harley Pub Pivovar s expozicí motorek no a potom přímo do Centra Slováckých tradic, kde mají opravdu všechno.

46 Km

Hanz má jako každý rok pečlivě připravený itinerář. Na každý den má dokonale zalaminované díly mapy, které postupně s odjetými úseky jako Večerníček odhazuje, aby snížil gramáž. Perfektně připravený plán je samozřejmě velice brzy porušen a Hanz tak upadá nejprve do trudnomyslnosti a deprese, následuje vyhrožování, že už s nikým z nás nepojede. Pokračuje smlouváním: „Když dnes ujedeme 150 Km, mohli bychom pokračovat podle původního plánu. Nemyslíte, že je to skvělý nápad?!“ No a většinou to končí smířením: „To muzeum rotačních hřídelí neuvidíme, protože jste pitomci, ale je mi to jedno.“ (Podobnost s reálnými osobami je čistě náhodná.)

Výškový profil dnešní trasy, stejně jako té včerejší připomíná srdeční činnost dávno mrtvého pacienta a tak nás čeká pouhých 87 m stoupání. Odbočujeme od toku Moravy a z Kroměříže míříme směr Hulín. Cílem je nedaleká vesnice Záhlinice, kde je stejnojmenný pivovar.

Pivovar Záhlinice.

Znovuobnovený pivovar navazuje na tradici parostrojního pivovaru z konce 19. století. Dnes bohužel nebyla možnost ochutnat zdejší pivo, tak skupině žíznivých cyklistů nezbývá než pokračovat rozpálenou silnicí směrem do Otrokovic.

Přímo mezi paneláky dvacetitisícového města se nachází Štěrkovna, a tak nezbývá než se v ní trochu ochladit. Slámič samozřejmě okamžitě vyráží mezi ostatní děti na tobogan, jedinou to jím uznávanou vodní atrakci.

Štěrkovna Otrokovice.

Konečně hasíme žízeň, ti mladší ledovou tříští a ostatní pivem.

Socha plavčíka?

Po osvěžení se není třeba bát dlouhé namáhavé cesty. Po třech kilometrech už zastavujeme na oběd v Harely Pub Otrokovice, jejíž součástí je minipivovar a dokonce i muzeum. Mají tady výborné jídlo a mnoho druhů zajímavých piv.

Muzeum je plné motorek, aut a různých věcí hlavně z americké historie.

Harley.
Harley verze Dakar.
Harley verze kolo.
Harley verze auto, hmm to už asi není Harley 🙂

Posilněni se vracíme k toku Moravy. Cyklostezka vede po hrázi směrem na jih.

Nedaleké sedmitisícové město Napajedla se nechtělo nechat zahanbit Otrokovicemi a tak si obnovili pivovar Chmelnice. Byl by hřích neochutnat.

Pivovar Chmelnice.

V Otrokovicích, které jsou vlastně hned vedle Zlína, začíná 52 km dlouhý Baťův kanál a cyklostezka dál vede podél něj.

Jez Spytihněv.

Čudla Kvedla mávající.
Morava.
Doplnění energie gumovými medvídky (ve slovenském překladu: Hen té oné gumenné chuje).

Projíždíme okrajem Starého Města a míříme na západ do obce Modrá. Nachází se tady Centrum Slováckých Tradic. Objevujeme expozici Živá voda, která se věnuje všemu možnému kolem vody v přírodě a kromě jiného se můžete procházet v proskleném tubusu přímo pod rybníkem, kde plavou ryby.

Tubus pod rybníkem.
Kapr vánoční.

No a navíc, vy můžete s těmi rybami plavat taky, čehož hned využíváme.

Expozice Živá voda.

Bohužel nás brzy vyhání blížící se bouřka a tak se přesunujeme do místní Restaurace Skanzen. Mají zde výborné jídlo a dokonce i vlastní pivo. Všichni jsou rádi, že jsme v suchu, jenom Mrzič nervózně poposedává a tvrdí, že bouře už ustala, a že bychom měli vyrazit do kempu. Ve chvíli, kdy do silnice kudy bychom měli jet uhodí blesk, vichřice strhne strom a povodeň jej odplaví pryč, i on rezignuje. A tak objednáváme rundu místní pálenky (ano v areálu je i palírna). Jako potvrzení, že dnes už nikam nedojedeme v restauraci vypnou proud. Naštěstí pít se dá i při svíčkách. 🙂

Podaří se nám domluvit slevu na ubytování, a tak se s Vojtou rozhodujeme ochutnat celé místní portfolio kořalek. No není jich málo.

Bavíme se výborně a tak začínám mít jistou obavu. Ale o tom zase až příště, tak dobrou noc.

Napsat komentář